Edukacja uczniów z  niepełnosprawnością sprzężoną opiera się na indywidualnych programach edukacyjnych, opracowanych przez nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami na podstawie odrębnych przepisów.

Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne zgodnie z indywidualnym programem edukacyjnym, zachowując korelację treści nauczania i wychowania. Czas zajęć i przerw dostosowują do możliwości i potrzeb uczniów. O doborze uczniów do oddziałów decydują głównie ich potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne.

nasze prace

PAŹDZIERNIK 2020

Na choroby są sposoby

Na jesienne dni zamiast herbaty proponujemy domowy syrop pomidorowy z nutką czosnku oraz syrop czosnkowo-cytrynowy.

Jak przyrządzić syrop? Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy rozdrobnić czosnek, najlepiej za pomocą prasownicy. Wycisnąć sok z cytryn i połączyć ze szklanką przegotowanej wody. Ten syrop ma świetne właściwości oraz moc witamin!!!

Drugą propozycją jest kiszona kapusta, która ma również wspaniałe właściwości oraz jest obowiązkowym produktem w jadłospisie. 

Dzięki naszej książce kucharskiej wykonaliśmy kawał zdrowej roboty!!!

WRZESIEŃ 2020

Pyszności z jabłek

W naszej klasie zawitała jesień, która pachniała marmoladą i ciasteczkami. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Obrali jabłka, pokroili na cząstki, usmażyli i przełożyli do słoików. Gotową marmoladę udekorowali serwetką.
Z pozostałej części przygotowali francuskie ciasteczka. W klasie pachniało cudownie i wszyscy czekali na degustację, która była najmilszą chwilą dnia.
Zajęcia kulinarne łączą ze sobą przyjemność z nauką. Doskonale rozwijają umiejętność samoobsługi poprzez naukę gotowania i pieczenia, co przyczynia się do bardziej aktywnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

Robimy zapasy na zimowe czasy

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a więc jest to czas na przygotowywanie przetworów na zimę.

My na naszych zajęciach zrobiłyśmy paprykę marynowaną. Jest to obowiązkowa pozycja wśród naszych przetworów, tak samo jak ogórki kiszone, czy dżem truskawkowy.

Taka marynowana papryka świetnie smakuje i jest super dodatkiem do różnych dań.

marzec 2020 - Na zakupach

,,Do sklepu wyruszamy, gdy zakupy zrobić mamy’’ !!!

Na początku zajęć zapoznaliśmy się z zawodem sprzedawcy oraz poznaliśmy rodzaje sklepów. Wiemy już gdzie i w jaki sposób zrobić zakupy, znamy również  walutę obowiązującą w Polsce .

Poznaliśmy funkcję kasy fiskalnej oraz do czego służy paragon

Tak, więc zrobiłyśmy listę i ruszyłyśmy na zakupy !!!

luty 2020 - wiosenny ogródek

Uczniowie chcieli już poczuć w klasie wiosnę, dlatego postanowili wykonać ogródek
z warzywami i roślinami ozdobnymi. Pierwszym krokiem było obejrzenie filmu o tym jak prawidłowo należy wysiewać nasiona. Z filmu dowiedzieli się praktycznych rad
o nasionach, ich rodzajach, sposobach siewu oraz pielęgnacji.

Kolejnym krokiem było zapoznanie się z roślinami , które mieli zasiać. A były to: pelargonia, sałata, pietruszka, jarmuż, owies. Następnie uczniowie przystąpili do pracy: wsypywali ziemię do rozsadnika, wkładali  po 2 -3 ziarenka, postawili doniczki na słońcu i zrosili wodą.

Codziennie każdy uczeń pielęgnuje kiełkujące roślinki i cieszy się, że wiosna w klasie jest coraz bliżej.

Styczeń 2020 - pieczenie chleba

Celem zajęć był własnoręczny wypiek chleba.

Starannie połączyliśmy wszystkie składniki i z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny dzień by moc skosztować własnego wypieku

Święta tuż, tuż

Grudzień 2019 r.

Wigilia klasowa i wspólne kolędowanie.
Robimy ozdoby świąteczne:
– pieczemy pierniki i wspólne kolędowanie

andrzejki

listopad 2019

Wróżby andrzejkowe

Drugie śniadanie – uczymy się przyrządzać gofry.

20 września 2019

Nasi uczniowie na zajęciach z Przysposobienia do Pracy poznali przepis przygotowywania gofrów. Zapoznali się z produktami potrzebnymi do przygotowania posiłku, uczyli się, jak go przygotować, nie zapomnieli też o nakryciu do stołu i estetycznym podaniu posiłku. Brawo!