Edukacja uczniów z  niepełnosprawnością sprzężoną opiera się na indywidualnych programach edukacyjnych, opracowanych przez nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami na podstawie odrębnych przepisów.

Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne zgodnie z indywidualnym programem edukacyjnym, zachowując korelację treści nauczania i wychowania. Czas zajęć i przerw dostosowują do możliwości i potrzeb uczniów. O doborze uczniów do oddziałów decydują głównie ich potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne.

nasze prace

styczeń 2021

deszczowa chmura

Jak powstaje deszcz, para wodna?

Skąd biorą się chmury i jak przewidywać z nich pogodę?

Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się na zajęciach kształtujących kreatywność.

Uczennice stworzyły własną magiczną chmurę z której zaczął padać deszczyk!

Wytworzenie pary wodnej dało również dużo wrażeń, emocji i satysfakcji..

Po zakończonych zajęciach uczennice wykonały prace plastyczną z rosnącej masy ,,Deszczowa chmurka”.

Odkrywaj, obserwuj, wnioskuj...

Ważnym elementem nauki i zdobywania wiedzy przez uczniów Szkoły Przysposabiającej
do Pracy są ciekawe eksperymenty fizyczne jak i chemiczne, które pokazują zjawiska z najbliższego otoczenia.  Nasi uczniowie wykonali szereg doświadczeń, które rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniając się do rozszerzenia horyzontów myślowych. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne,
bo związane z dziedzinami, jak fizyka lub chemia, to dają uczniom okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki.

Uczniowie wykonali doświadczenia:
1. „Nastała jasność”, z którego dowidzieli się, że prąd płynie tyko wtedy, gdy może przejść od jednego przyłącza baterii-blaszki do drugiego i musi to być „obwód” zamknięty.
2. Doświadczenie mające udowodnić, że ziemniaki przewodzą prąd elektryczny. Po wykonaniu badania z użyciem ziemniaków, przewodu elektrycznego, cyny i miedzi zaświeciła się dioda.
(ziemniaki zawierają kwas askorbinowy, który przewodzi prąd elektryczny)
3. „Burza śnieżna” – uczniowie obserwowali ruchy kropel wody (wymieszanej z białą farbą) w oleju po wrzuceniu tabletki musującej.
4. System do filtracji brudnej wody. Udało się – poszczególne warstwy zatrzymały różne zanieczyszczenia, np. mechaniczne – fusy kawy – zatrzymuje piasek i kamyki, chemiczne
i biologiczne – żelazo, miedź – zatrzymuje węgiel aktywny. Wodę można przefiltrować kilkukrotnie.
5. Balon założony na butelkę został nadmuchany. Na skutek zmieszania w butelce octu z sodą powstała  burzliwa reakcja, która go napełniła.
6. Eksperymenty balonowe – uczniowie połączyli ze sobą balony w kształt koła a następnie balony obracały się pchane strumieniem powietrza z suszarki. Doświadczenie to wywołało wiele radości i zadowolenia wśród uczniów. Jeszcze jednym doświadczeniem balonowym było pocieranie balonu
o włosy, w wyniku którego balon zbiera ujemne elektrony zyskując ujemny ładunek elektryczny. Ładunki przeciwne będą się przyciągać, dlatego przyczepiliśmy balony do ściany.

 

gRUDZIEŃ 2020

Dzień herbaty

15 grudnia 2020 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wyruszyli
w podróż śladami herbaty, podczas której dowiedzieli się jak są różnorodne sposoby przyrządzania herbaty w innych kulturach. Najpierw wyruszyli do Wietnamu, który słynie
z uprawy krzewów herbacianych i aromatycznych odmian herbaty. Wysłuchali legend
i dawnych zwyczajów parzenia herbaty. Następnie wyruszyliśmy do Chin, które uznawane
są za kolebkę herbaty. Herbata jest niezbędnym napojem w życiu chińczyków i zawsze jest podawana kiedy przychodzą goście.  Kolejnym punktem w podróży była Turcja, gdzie herbata jest najpopularniejszym napojem. Herbata turecka jest bardzo aromatyczna i mocno słodzona. Na zakończenie dotarliśmy do Polski. W naszym kraju  herbatę pije się już od 300 lat, a sprowadzili ją Francuzi.

W klasie do dyspozycji mieliśmy herbatę czarną, czerwoną, zieloną, aromatyzowaną,
z owocami, liściastą oraz w torebkach. Uczniowie dotykali suszu, oglądali i wąchali aromaty herbat. Następnie uczniowie wybrali zieloną herbatę z pomarańczą, którą chcieli skosztować herbata została zaparzona w imbryku. W między czasie parzenia herbaty uczniowie dekorowali swoje filiżanki pięknymi ręcznie malowanymi ozdobami z elementami świątecznymi. W tak przygotowanych filiżankach wszyscy ze smakiem wypili ciepłą
i aromatyczną herbatę z ulubionymi dodatkami i obowiązkowo z chrupkim herbatnikiem.

LISTOPAD 2020

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo
do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie –
pisał Janusz Korczak

24 listopada 2020 roku uczniowie uczący się w trybie stacjonarnym oraz w trybie zdalnym wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka w związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada. Data ta upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka a także Konwencji o Prawach Dziecka. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Poprzez udział w konkursie uczniowie uświadomili sobie, że mają swoje prawa
i będą wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypomniało, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

Każdy uczeń z zaangażowaniem odegrał swoją rolę aktorską wybranego przez siebie prawa, która została sfotografowana. W ten sposób powstał innowacyjny plakat „Mam prawo do…”

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Jak co roku celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.

Szkoła zarówno w trybie zdalnym, jak i stacjonarnym chętnie wzięła się do pracy. Uczennice przygotowały ,, Domowego Kubusia” oraz ,,Bananowego shake’a ”. Za pomocą specjalnego przycisku uruchamiały blender co dało im wiele satysfakcji i chęci do dalszego działania.

Z okazji tego dnia stworzony został również plakat promujący zdrowe odżywianie.

 

PAŹDZIERNIK 2020

Dzień kundelka

Dnia 28.10.2020r. uczniowie obchodzili Dzień Kundelka.  

Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej swoje święto mają również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Nasi uczniowie obejrzeli krótki film o pieskach ze schroniska. Teraz już doskonale wiedzą, jak zajmować się, dbać i opiekować się czworonożnymi przyjaciółmi.

Etykietowali akcesoria dla pieska, wykonali ćwiczenia związane z czworonogami ćwicząc grafomotorykę, motorykę małą, koncentrację i uwagę. Na koniec uczniowie na chwilkę przebrali się za pieska.

Koniecznie trzeba się  przytulić do takiego pieska!

Jesteśmy samodzielni

Uczniowie uczyli się wykonywać prace związane z obróbką drewna, poznawali obsługę podstawowych ręcznych narzędzi stolarskich, ich nazewnictwo, zastosowanie.

Zapoznali się z zasadami bezpiecznego używania narzędzi stolarskich
oraz założyli elementy odzieży roboczej.

Zajęcia miały na celu podniesienie poczucia sprawczości własnej, ogólnie rozumianej zaradności życiowej poprzez świadomość własnych umiejętności,
co stanowi dobry grunt dla prezentowania siebie na rynku pracy w przyszłości.

Na choroby są sposoby

Na jesienne dni zamiast herbaty proponujemy domowy syrop pomidorowy z nutką czosnku oraz syrop czosnkowo-cytrynowy.

Jak przyrządzić syrop? Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy rozdrobnić czosnek, najlepiej za pomocą prasownicy. Wycisnąć sok z cytryn i połączyć ze szklanką przegotowanej wody. Ten syrop ma świetne właściwości oraz moc witamin!!!

Drugą propozycją jest kiszona kapusta, która ma również wspaniałe właściwości oraz jest obowiązkowym produktem w jadłospisie. 

Dzięki naszej książce kucharskiej wykonaliśmy kawał zdrowej roboty!!!

WRZESIEŃ 2020

Pyszności z jabłek

W naszej klasie zawitała jesień, która pachniała marmoladą i ciasteczkami. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Obrali jabłka, pokroili na cząstki, usmażyli i przełożyli do słoików. Gotową marmoladę udekorowali serwetką.
Z pozostałej części przygotowali francuskie ciasteczka. W klasie pachniało cudownie i wszyscy czekali na degustację, która była najmilszą chwilą dnia.
Zajęcia kulinarne łączą ze sobą przyjemność z nauką. Doskonale rozwijają umiejętność samoobsługi poprzez naukę gotowania i pieczenia, co przyczynia się do bardziej aktywnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

Robimy zapasy na zimowe czasy

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a więc jest to czas na przygotowywanie przetworów na zimę.

My na naszych zajęciach zrobiłyśmy paprykę marynowaną. Jest to obowiązkowa pozycja wśród naszych przetworów, tak samo jak ogórki kiszone, czy dżem truskawkowy.

Taka marynowana papryka świetnie smakuje i jest super dodatkiem do różnych dań.

marzec 2020 - Na zakupach

,,Do sklepu wyruszamy, gdy zakupy zrobić mamy’’ !!!

Na początku zajęć zapoznaliśmy się z zawodem sprzedawcy oraz poznaliśmy rodzaje sklepów. Wiemy już gdzie i w jaki sposób zrobić zakupy, znamy również  walutę obowiązującą w Polsce .

Poznaliśmy funkcję kasy fiskalnej oraz do czego służy paragon

Tak, więc zrobiłyśmy listę i ruszyłyśmy na zakupy !!!

luty 2020 - wiosenny ogródek

Uczniowie chcieli już poczuć w klasie wiosnę, dlatego postanowili wykonać ogródek
z warzywami i roślinami ozdobnymi. Pierwszym krokiem było obejrzenie filmu o tym jak prawidłowo należy wysiewać nasiona. Z filmu dowiedzieli się praktycznych rad
o nasionach, ich rodzajach, sposobach siewu oraz pielęgnacji.

Kolejnym krokiem było zapoznanie się z roślinami , które mieli zasiać. A były to: pelargonia, sałata, pietruszka, jarmuż, owies. Następnie uczniowie przystąpili do pracy: wsypywali ziemię do rozsadnika, wkładali  po 2 -3 ziarenka, postawili doniczki na słońcu i zrosili wodą.

Codziennie każdy uczeń pielęgnuje kiełkujące roślinki i cieszy się, że wiosna w klasie jest coraz bliżej.

Styczeń 2020 - pieczenie chleba

Celem zajęć był własnoręczny wypiek chleba.

Starannie połączyliśmy wszystkie składniki i z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny dzień by moc skosztować własnego wypieku

Święta tuż, tuż

Grudzień 2019 r.

Wigilia klasowa i wspólne kolędowanie.
Robimy ozdoby świąteczne:
– pieczemy pierniki i wspólne kolędowanie

andrzejki

listopad 2019

Wróżby andrzejkowe

Drugie śniadanie – uczymy się przyrządzać gofry.

20 września 2019

Nasi uczniowie na zajęciach z Przysposobienia do Pracy poznali przepis przygotowywania gofrów. Zapoznali się z produktami potrzebnymi do przygotowania posiłku, uczyli się, jak go przygotować, nie zapomnieli też o nakryciu do stołu i estetycznym podaniu posiłku. Brawo!