Komunikacja AAC – Aleksander podczas zajęć z logopedą wykorzystuje komunikatory.

Komunikowanie się jest podstawowym elementem funkcjonowania uczniów w szkole, każda forma edukacji, rehabilitacji oraz terapii opiera się na komunikacji werbalnej lub pozawerbalnej.

Nieocenioną pomocą w komunikacji pozawerbalnej są komunikatory. Są to urządzenia niezależne od komputera, które mają za zadanie wspomóc komunikację, nagrywa się na nie wiadomości (słowa, zdania), które można następnie odtworzyć poprzez naciśnięcie przycisku.

Komunikatory pozwalają na weryfikację wiedzy Aleksandra, dzięki nim może świadomie uczestniczyć w zajęciach.

Dzieci na zajęciach logopedycznych pracują nad motoryką małą, poszerzają słownik bierny i czynny. Ćwiczą rozumienie usłyszanych zdań, a także zdań przedstawionych w symbolach Mówik.

Mają robione masaże logopedyczne, a także biorą udział w Programach Aktywności Knillów. Usprawniają percepcję wzrokową i słuchową na urządzeniu C-Eye.

Komunikowanie się jest podstawowym elementem funkcjonowania uczniów w szkole, każda forma edukacji, rehabilitacji oraz terapii opiera się na komunikacji werbalnej lub pozawerbalnej.

Nieocenioną pomocą  w komunikacji pozawerbalnej są komunikatory. Są to urządzenia niezależne od komputera, które mają za zadanie wspomóc komunikację, nagrywa się na nie wiadomości (słowa, zdania), które można następnie odtworzyć poprzez naciśnięcie przycisku.

Dzięki tym urządzeniom uczniowie mające problemy z mową mogą przekazać istotne informacje nauczycielom o sobie o ważnych wydarzeniach, wyrażać swoje potrzeby, pragnienia, emocje, myśli, uczestniczyć w dyskusji: akceptować lub negować, a także proponować własne rozwiązania.

Ponadto komunikatory pozwalają na weryfikację wiedzy, dzięki nim uczniowie mogą odpowiadać na lekcjach, zwiększają autonomię: dziecko może brać udział w rozmowach z rówieśnikami.

Komunikacja AAC - listopad 2022

Wykorzystanie komunikacji wspomagającej i alternatywnej AAC jako wsparcie terapii logopedycznej może przynieść korzyści na wielu poziomach rozwoju.

Stwarzamy uczniom możliwości i dajemy im środki do wyrażania własnych potrzeb, myśli i emocji.

Nie bójmy się AAC!

Na zajęciach wykorzystano 2 metody komunikacji AAC:

• System znaków manualnych – systemy gestów pokazywanych za pomocą rąk –Program Rozwoju Komunikacji Makaton

• Systemy znaków graficznych – systemy