Edukacja uczniów z  niepełnosprawnością sprzężoną opiera się na indywidualnych programach edukacyjnych, opracowanych przez nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami na podstawie odrębnych przepisów.

Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne zgodnie z indywidualnym programem edukacyjnym, zachowując korelację treści nauczania i wychowania. Czas zajęć i przerw dostosowują do możliwości i potrzeb uczniów. O doborze uczniów do oddziałów decydują głównie ich potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne.

nasze prace

Gallery Plugin

Maj 2023

Wizyta pielęgniarki

4 maja 2023

Kwiecień 2023

Potrafię sama – Szyję

Poznajemy zawody – Praca baristy

Marzec 2023

Ciasto z jabłkami

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w zajęciach kulinarnych na których upiekli ciasto z jabłkami. Wszyscy uczestnicy zajęć ochoczo przystąpili do pracy, jednocześnie nabywając umiejętność korzystania z przepisów.
Ciasto wyszło przepyszne a jego zapach unosił się po całej szkole.

Sensoryczna klepsydra to ciekawa pomoc sensoryczna, dzięki której uczeń może trenować skupienie i koncentrację. Wykorzystujemy ją do różnego rodzaju gier i zabaw, wprowadzając utrudnienie w postaci ograniczenia czasowego.

Klepsydra odmierza ok. minuty, co pozwala nauczyć uczniów poczucia czasu. Opadające kropelki zaciekawią oraz zachęcą do eksperymentowania i fajnej zabawy.

Styczeń 2023

Dzień Babci i Dziadka

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dziadka.

Własnoręcznie wykonany upominek dla dziadków w postaci laurki, nawet jeśli nie będzie idealny, z pewnością dostarczy obdarowanym dużo wzruszeń i będzie przez nich pieczołowicie przechowywany.

 

Karmnik dla ptaków

Listopad 2022

Zajęcia plastyczne – wydrapywanka

Zupa krem z dyni

Prace plastyczne – 11 listopada 2022

Warsztaty kulinarne – 2 listopada 2022 r.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, na których przygotowywali pyszne babeczki dyniowe.

Muffinki dyniowe to pomysł na sezonowe, pyszne wypieki z dyni. Przygotowanie babeczek naszym kucharzom sprawiło wiele radości.

Październik 2022

Jesienne dynie

Wrzesień 2022

Pożegnanie lata

Jesienne prace plastyczne

Bezpieczna droga do szkoły

Czerwiec 2022

Sensoplastyka

czerwiec 2022 r.

Maj 2022

Dzień Mamy – 26 maja

Terapia ręki

Głównym celem zajęć jest osiągnięcie sprawności manualnej i grafomotorycznej oczywiście na miarę możliwości każdego ucznia.

Ćwiczenia terapeutyczne są dostosowywane do potrzeb i możliwości oraz zainteresowań uczniów.

Kwiecień 2022

Zajęcia sensoryczne – różne zastosowania płynu do mycia naczyń

Uczniowie w czasie zajęć poznali różne zastosowania płynu do naczyń: rozpuszczanie tłuszczu, zmywanie naczyń, zabawy z pianą.

W czasie zabaw termicznych ćwiczyli motorykę małą, precyzyjność, koordynację wzrokowo – ruchową. Takie zadania dostarczają naszym uczniom nie tylko aspektu edukacyjnego, ale pokazują, jak przez świetną zabawę można poznawać świat

Dzień Muffinki

W piątek 1 kwietnia w szkole odbył się Dzień Muffinki .

Uczniowie przygotowywali pyszne Muffinki ,rozwijając przy tym swoje zdolności kulinarne. odmierzali ilość potrzebnych składników dodawali  je ,wszystko mieszali a następnie wlewali ciasto do foremek a na końcu włożyli muffinki do piekarnika.

 Przygotowując babeczki rozmawialiśmy również o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń elektrycznych znajdujących się w kuchni.

 Podczas zajęć uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie Muffinek.

Marzec 2022

Ogrodoterapia

Ogrodoterapia jest nowoczesną metodą terapii zajęciowej, wykorzystującej szeroko pojętą pracę
z roślinami oraz bierne i czynne przebywanie w ogrodzie. Nasi uczniowie uwielbiają obcowanie
z naturą, prace z roślinami, ziemią, wodą. Ogrodnictwo pomaga im rozwijać swoje zainteresowania, współdziałać w grupie, usprawniać ciało i umysł. Wiosna to wspaniały czas, aby rozpocząć aktywność w ogrodzie.

.

STYCZEŃ 2022

Zajęcia kulinarne

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach kulinarnych.

 Przygotowywali pasty ,jedną z nich była pasta jajeczna składająca się z jajek szczypiorku i majonezu a druga serowo-jajeczna składająca się z jajek ,serka ementaler i rzodkiewki .

Poprzez wspólne gotowanie nasi wychowankowie zdobywają umiejętności kulinarne, podstawową wiedzę na temat bezpiecznego zachowania podczas przygotowania posiłków, uczą się działania w grupie i dobrze się bawią.

 

GRUDZIEŃ 2021

Warsztaty Bożonarodzeniowe

W oczekiwaniu na   magiczny czas jakim są Święta Bożego Narodzenia w szkole odbyły się Warsztaty Bożonarodzeniowe.

Efektem pracy uczniów były choinki, pierniki, mikołaje oraz renifery wykonane ze szkatułek laryngologicznych .Nasi podopieczni wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i kreatywnością .

Był to bardzo mile spędzony czas ,w którym świetnie się bawiliśmy i  który przeniósł nas w świąteczny nastrój.

 

LISTOPAD 2021

Rękodzieło artystyczne

Uczniowie zapoznali się z rękodziełem artystycznym – wykonanie odlewu prostego symbolu aniołka.

Dobierali odpowiednie proporcje gipsu i wody, po czym mieszali gips. Zalali formę do masy gipsowej, po wyschnięciu wyjęli odlewy z formy i oczyścili uzyskany odlew za pomocą papieru ściernego.

Ostatnim etapem pracy było pomalowanie odlewów na dowolnie wybrany kolor.

PAŹDZIERNIK 2021

DYNIOWE WARSZTATY FLORYSTYCZNE

30 października obchodzony jest Dzień Dyni.

Uczniowie z tej okazji wzięli udział w dyniowych warsztatach florystycznych. Poznali różne sposoby wykorzystywania tego wartościowego warzywa, nie tylko w kuchni. Stworzyli kolorowe kompozycje osadzone w wydrążonych dyniach. Do wyboru było wiele kolorowych kwiatów, liści, iglaków, traw.

Powstały wspaniałe barwne i pachnące kompozycje.

WRZESIEŃ 2021

21-23 września 2021 r.

DONICZKI

Każdy miłośnik ogrodu i domowej roślinności wie, że unikalna doniczka pięknie ozdobi każde pomieszczenie, dlatego też nasi uczniowie postanowili własnoręcznie wykonać doniczki na rośliny. Wykorzystali do tego puszki, patyki, sznurek jutowy oraz farby. Każdy uczeń miał inny pomysł na ozdobienie puszek i dlatego też powstały oryginalne i nietuzinkowe doniczki.

Zajęcia dekoracyjno-techniczne uczą młodzież konstruowania, łączenia elementów i zapoznają z własnościami różnych materiałów. Uczeń poznaje nowe techniki, wzbogaca wiedzę z zakresu sztuk pięknych, kształtuje i rozwija wyobraźnię, kreatywność, wrażliwość estetyczną oraz sprawność manualną i percepcyjną.

Zasady Bezpieczeństwa i Higieny

W szkole odbyły się zajęcia przypominające Zasady Bezpieczeństwa i Higieny w szczególności higieny rąk. Przeanalizowaliśmy etapy mycia rąk i przedmioty, które do tej czynności są niezbędne. Temat ten był dla Nas inspiracją do połączenia pożytecznego z przyjemnym i uczniowie stworzyli własne mydełka.

Badali zapachy, smaki, fakturę oraz kolorystykę dostępnych olejków i barwników. Kroili glicerynę, po czym wspólnie podgrzaliśmy ją na kuchence elektrycznej. Dokonali wyboru formy do mydełek, koloru i zapachu. Na koniec mydełka ozdobili wybranym przez siebie dodatkiem.

Efektem tych wielozmysłowych zajęć są piękne mydełka, które kuszą kolorem i zapachem. Z wielką przyjemnością Uczniowie spakowali je do domu.

Czerwiec 2021

Poznajemy zawód fryzjera

Uczennice zapoznały się z czynnościami jakie wykonuje fryzjer: strzyżenie, malowanie, modelowanie, czesanie.

Fryzjer doradza klientom, jak dbać i pielęgnować włosy, wykonuje różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, zna się na typach urody, by dobrać kolor włosów do typu urody klienta, umie wybrać i obsłużyć odpowiednie przyrządy fryzjerskie. Uczennice poznały również podstawowe fryzury takie jak: kok, kucyk, warkocze.

Na koniec zajęć każda z Pań ,,wstąpiła’’ do fryzjera na wcześniej umówioną wizytę z wybraną przez siebie fryzurą.

Maj 2021

Zawód ogrodnik

Uczniowie poznawali zawód ogrodnika w sposób praktyczny.
Upiększyli teren zielony przed swoją szkołą tworząc rabatkę pod kwiaty. Podczas pracy używali ręcznych narzędzi ogrodniczych do przekopania, spulchniania ziemi
oraz grabienia. Po wszystkich pracach ogrodniczych nastąpiła najmilsza chwila – sadzenie pięknych różowych stokrotek.
Jak widać nasi uczniowie wykazali się cechami i umiejętnościami niezbędnymi w tym zawodzie: zamiłowaniem do przyrody, wiedzą ogrodniczą, pracowitością i dokładnością, wrażliwością estetyczną oraz wyobraźnią przestrzenną a także umiejętnością współpracy z innymi.

Domowy makaron

Podczas zajęć kulinarnych uczennice Szkoły Przysposabiającej do Pracy dowiedziały się, że zrobienie domowego makaronu wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać!

Podstawowymi składnikami do przygotowania makaronu są mąka, woda, sól i jajka.

Po przygotowaniu wszystkich składników, wyrobienia ciasta wzięliśmy się do pracy. Uczennice świetnie sobie poradziły z wykonaniem zadania, makaron wyszedł wyśmienity!

 

Dzień piekarza

Uczniowie wykorzystali to święto do zapoznania się z zawodem piekarza. Obejrzeli film o zawodzie. Poznali ścieżki kształcenia do zawodu, predyspozycje i umiejętności jakie trzeba posiadać, aby pracować w zawodzie piekarza, a także sposób przygotowania i wypieku chleba.

Bardzo im się spodobał zawód piekarza i sami postanowili upiec swój chleb. Szybko przystąpili do działania, przygotowali produkty, wymieszali, wyrobili ciasto, które musiało „odpocząć” całą noc w lodówce. Następnego dnia chlebek już piekł się w piekarniku, a w między czasie przygotowali do chlebka masło z ziołami z klasowego ogródka. Chlebkiem pięknie pachniało, a nasi „piekarze” chcieli jeszcze spróbować swoich sił w przygotowaniu bułeczek drożdżowych. Po przygotowaniu ciasta, uczniowie próbowali  formować bułeczki, rogaliki, chałki. Wymagało to wiele pracy, kreatywności, ale udało się, bułeczki pięknie wyrosły i zarumieniły się. Jak się okazało, nic nie smakuje lepiej niż własnoręcznie zrobione wypieki.

Pamiętajmy, aby czasem jedząc produkt piekarniczy poświęcić chwilkę na zastanowienie się, kto i z jakim poświęceniem pracuje, abyśmy mogli codziennie rano sięgnąć dłonią po tak pyszne wypieki. 

marzec 2021

Wiosenny ogródek

Uczennice przygotowały wiosenny ogródek.
Zasiały różne odmiany kwiatów oraz warzyw. Stworzyły ,,okienko obserwacji” wzrostu fasoli przez co miały możliwość zaobserwowania zachodzących zmian oraz budowy rośliny.
Celem stworzenia ogródka było przygotowanie się do powitania kolejnej pory roku WIOSNY.

 

Potrafimy szyć 17 – 19.03.2021

Uczniowie odkryli swój kolejny wielki talent – szycie ręczne. Zapoznali się  z tajnikami szycia i projektowania. Mieli możliwość posługiwania się igłą, poznali wybrane ściegi łączne, brzegowe, ozdobne, przyszywali guziki, obrysowywali wykroje.

Końcowym etapem poznanych umiejętności były filcowe ozdoby w kształcie jajka, dekorowane elementami zaprojektowanymi według własnego pomysłu i przyszyte oraz wykończone poznanymi ściegami.

Wielkanocne  filcowe jajeczka naszych uczniów są oryginalne i urocze, będą stanowić piękną świąteczną ozdobę.

Zajęcia Przysposobienia do pracy z elementami szycia ręcznego rozwijają u uczniów zainteresowania i postawy twórcze, a przede wszystkim dają możliwość poznania nowych umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.  W dużym stopniu wpływają też na umiejętność współpracy w grupie, pobudzają wyobraźnię. Nakłaniały również naszych podopiecznych do twórczych poszukiwań i wyzwoliły indywidualne możliwości każdego
z nich.

Uczniowie zastosowali do wykonania swoich ozdób ścieg: dziergany, krzyżykowy, fastrygę.

LUTY 2021

Zupa cebulowa

Doskonała cebulowa, czyli zupa, która najlepiej smakuje zimową porą!

Taką oto specjalność przygotowały uczennice klasy Przysposabiającej do Pracy, których jednym z ulubionym zajęć są kulinaria.

Uczennice dokonały wyboru co do potrawy jaką robimy soupe à l’oignon) – czyli potrawa kuchni francuskiej, której bazą jest wywar warzywny, a dodatkiem smażona cebula. Podawana z grzankami z pszennej bułki i warstwą startego sera. Zupa wyszła wyśmienita na pewno zagości w naszym menu.

styczeń 2021

deszczowa chmura

Jak powstaje deszcz, para wodna?

Skąd biorą się chmury i jak przewidywać z nich pogodę?

Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się na zajęciach kształtujących kreatywność.

Uczennice stworzyły własną magiczną chmurę z której zaczął padać deszczyk!

Wytworzenie pary wodnej dało również dużo wrażeń, emocji i satysfakcji..

Po zakończonych zajęciach uczennice wykonały prace plastyczną z rosnącej masy ,,Deszczowa chmurka”.

Odkrywaj, obserwuj, wnioskuj…

Ważnym elementem nauki i zdobywania wiedzy przez uczniów Szkoły Przysposabiającej
do Pracy są ciekawe eksperymenty fizyczne jak i chemiczne, które pokazują zjawiska z najbliższego otoczenia.  Nasi uczniowie wykonali szereg doświadczeń, które rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniając się do rozszerzenia horyzontów myślowych. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne,
bo związane z dziedzinami, jak fizyka lub chemia, to dają uczniom okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki.

Uczniowie wykonali doświadczenia:
1. „Nastała jasność”, z którego dowidzieli się, że prąd płynie tyko wtedy, gdy może przejść od jednego przyłącza baterii-blaszki do drugiego i musi to być „obwód” zamknięty.
2. Doświadczenie mające udowodnić, że ziemniaki przewodzą prąd elektryczny. Po wykonaniu badania z użyciem ziemniaków, przewodu elektrycznego, cyny i miedzi zaświeciła się dioda.
(ziemniaki zawierają kwas askorbinowy, który przewodzi prąd elektryczny)
3. „Burza śnieżna” – uczniowie obserwowali ruchy kropel wody (wymieszanej z białą farbą) w oleju po wrzuceniu tabletki musującej.
4. System do filtracji brudnej wody. Udało się – poszczególne warstwy zatrzymały różne zanieczyszczenia, np. mechaniczne – fusy kawy – zatrzymuje piasek i kamyki, chemiczne
i biologiczne – żelazo, miedź – zatrzymuje węgiel aktywny. Wodę można przefiltrować kilkukrotnie.
5. Balon założony na butelkę został nadmuchany. Na skutek zmieszania w butelce octu z sodą powstała  burzliwa reakcja, która go napełniła.
6. Eksperymenty balonowe – uczniowie połączyli ze sobą balony w kształt koła a następnie balony obracały się pchane strumieniem powietrza z suszarki. Doświadczenie to wywołało wiele radości i zadowolenia wśród uczniów. Jeszcze jednym doświadczeniem balonowym było pocieranie balonu
o włosy, w wyniku którego balon zbiera ujemne elektrony zyskując ujemny ładunek elektryczny. Ładunki przeciwne będą się przyciągać, dlatego przyczepiliśmy balony do ściany.

 

gRUDZIEŃ 2020

Dzień herbaty

15 grudnia 2020 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wyruszyli
w podróż śladami herbaty, podczas której dowiedzieli się jak są różnorodne sposoby przyrządzania herbaty w innych kulturach. Najpierw wyruszyli do Wietnamu, który słynie
z uprawy krzewów herbacianych i aromatycznych odmian herbaty. Wysłuchali legend
i dawnych zwyczajów parzenia herbaty. Następnie wyruszyliśmy do Chin, które uznawane
są za kolebkę herbaty. Herbata jest niezbędnym napojem w życiu chińczyków i zawsze jest podawana kiedy przychodzą goście.  Kolejnym punktem w podróży była Turcja, gdzie herbata jest najpopularniejszym napojem. Herbata turecka jest bardzo aromatyczna i mocno słodzona. Na zakończenie dotarliśmy do Polski. W naszym kraju  herbatę pije się już od 300 lat, a sprowadzili ją Francuzi.

W klasie do dyspozycji mieliśmy herbatę czarną, czerwoną, zieloną, aromatyzowaną,
z owocami, liściastą oraz w torebkach. Uczniowie dotykali suszu, oglądali i wąchali aromaty herbat. Następnie uczniowie wybrali zieloną herbatę z pomarańczą, którą chcieli skosztować herbata została zaparzona w imbryku. W między czasie parzenia herbaty uczniowie dekorowali swoje filiżanki pięknymi ręcznie malowanymi ozdobami z elementami świątecznymi. W tak przygotowanych filiżankach wszyscy ze smakiem wypili ciepłą
i aromatyczną herbatę z ulubionymi dodatkami i obowiązkowo z chrupkim herbatnikiem.

LISTOPAD 2020

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo
do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie –
pisał Janusz Korczak

24 listopada 2020 roku uczniowie uczący się w trybie stacjonarnym oraz w trybie zdalnym wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka w związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada. Data ta upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka a także Konwencji o Prawach Dziecka. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Poprzez udział w konkursie uczniowie uświadomili sobie, że mają swoje prawa
i będą wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypomniało, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

Każdy uczeń z zaangażowaniem odegrał swoją rolę aktorską wybranego przez siebie prawa, która została sfotografowana. W ten sposób powstał innowacyjny plakat „Mam prawo do…”

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Jak co roku celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.

Szkoła zarówno w trybie zdalnym, jak i stacjonarnym chętnie wzięła się do pracy. Uczennice przygotowały ,, Domowego Kubusia” oraz ,,Bananowego shake’a ”. Za pomocą specjalnego przycisku uruchamiały blender co dało im wiele satysfakcji i chęci do dalszego działania.

Z okazji tego dnia stworzony został również plakat promujący zdrowe odżywianie.

 

PAŹDZIERNIK 2020

Dzień kundelka

Dnia 28.10.2020r. uczniowie obchodzili Dzień Kundelka.  

Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej swoje święto mają również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Nasi uczniowie obejrzeli krótki film o pieskach ze schroniska. Teraz już doskonale wiedzą, jak zajmować się, dbać i opiekować się czworonożnymi przyjaciółmi.

Etykietowali akcesoria dla pieska, wykonali ćwiczenia związane z czworonogami ćwicząc grafomotorykę, motorykę małą, koncentrację i uwagę. Na koniec uczniowie na chwilkę przebrali się za pieska.

Koniecznie trzeba się  przytulić do takiego pieska!

Jesteśmy samodzielni

Uczniowie uczyli się wykonywać prace związane z obróbką drewna, poznawali obsługę podstawowych ręcznych narzędzi stolarskich, ich nazewnictwo, zastosowanie.

Zapoznali się z zasadami bezpiecznego używania narzędzi stolarskich
oraz założyli elementy odzieży roboczej.

Zajęcia miały na celu podniesienie poczucia sprawczości własnej, ogólnie rozumianej zaradności życiowej poprzez świadomość własnych umiejętności,
co stanowi dobry grunt dla prezentowania siebie na rynku pracy w przyszłości.

Na choroby są sposoby

Na jesienne dni zamiast herbaty proponujemy domowy syrop pomidorowy z nutką czosnku oraz syrop czosnkowo-cytrynowy.

Jak przyrządzić syrop? Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy rozdrobnić czosnek, najlepiej za pomocą prasownicy. Wycisnąć sok z cytryn i połączyć ze szklanką przegotowanej wody. Ten syrop ma świetne właściwości oraz moc witamin!!!

Drugą propozycją jest kiszona kapusta, która ma również wspaniałe właściwości oraz jest obowiązkowym produktem w jadłospisie. 

Dzięki naszej książce kucharskiej wykonaliśmy kawał zdrowej roboty!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprzednie
Następne

WRZESIEŃ 2020

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprzednie
Następne

Pyszności z jabłek

W naszej klasie zawitała jesień, która pachniała marmoladą i ciasteczkami. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Obrali jabłka, pokroili na cząstki, usmażyli i przełożyli do słoików. Gotową marmoladę udekorowali serwetką.
Z pozostałej części przygotowali francuskie ciasteczka. W klasie pachniało cudownie i wszyscy czekali na degustację, która była najmilszą chwilą dnia.
Zajęcia kulinarne łączą ze sobą przyjemność z nauką. Doskonale rozwijają umiejętność samoobsługi poprzez naukę gotowania i pieczenia, co przyczynia się do bardziej aktywnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

IMG_20200915_131145 IMG_20200915_131301 IMG_20200915_131517
IMG_20200915_132008 IMG_20200915_132253 IMG_20200915_132742
IMG_20200915_133113 IMG_20200915_133343 IMG_20200915_133508
IMG_20200915_134808 IMG_20200915_141607 IMG_20200915_152149
Poprzednie
Następne

Robimy zapasy na zimowe czasy

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a więc jest to czas na przygotowywanie przetworów na zimę.

My na naszych zajęciach zrobiłyśmy paprykę marynowaną. Jest to obowiązkowa pozycja wśród naszych przetworów, tak samo jak ogórki kiszone, czy dżem truskawkowy.

Taka marynowana papryka świetnie smakuje i jest super dodatkiem do różnych dań.

marzec 2020 – Na zakupach

,,Do sklepu wyruszamy, gdy zakupy zrobić mamy’’ !!!

Na początku zajęć zapoznaliśmy się z zawodem sprzedawcy oraz poznaliśmy rodzaje sklepów. Wiemy już gdzie i w jaki sposób zrobić zakupy, znamy również  walutę obowiązującą w Polsce .

Poznaliśmy funkcję kasy fiskalnej oraz do czego służy paragon

Tak, więc zrobiłyśmy listę i ruszyłyśmy na zakupy !!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprzednie
Następne

luty 2020 – wiosenny ogródek

Uczniowie chcieli już poczuć w klasie wiosnę, dlatego postanowili wykonać ogródek
z warzywami i roślinami ozdobnymi. Pierwszym krokiem było obejrzenie filmu o tym jak prawidłowo należy wysiewać nasiona. Z filmu dowiedzieli się praktycznych rad
o nasionach, ich rodzajach, sposobach siewu oraz pielęgnacji.

Kolejnym krokiem było zapoznanie się z roślinami , które mieli zasiać. A były to: pelargonia, sałata, pietruszka, jarmuż, owies. Następnie uczniowie przystąpili do pracy: wsypywali ziemię do rozsadnika, wkładali  po 2 -3 ziarenka, postawili doniczki na słońcu i zrosili wodą.

Codziennie każdy uczeń pielęgnuje kiełkujące roślinki i cieszy się, że wiosna w klasie jest coraz bliżej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprzednie
Następne

Styczeń 2020 – pieczenie chleba

Celem zajęć był własnoręczny wypiek chleba.

Starannie połączyliśmy wszystkie składniki i z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny dzień by moc skosztować własnego wypieku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprzednie
Następne

Święta tuż, tuż

Grudzień 2019 r.

Wigilia klasowa i wspólne kolędowanie.
Robimy ozdoby świąteczne:
– pieczemy pierniki i wspólne kolędowanie


Andrzejki

listopad 2019

Wróżby andrzejkowe

Drugie śniadanie – uczymy się przyrządzać gofry.

20 września 2019

Nasi uczniowie na zajęciach z Przysposobienia do Pracy poznali przepis przygotowywania gofrów. Zapoznali się z produktami potrzebnymi do przygotowania posiłku, uczyli się, jak go przygotować, nie zapomnieli też o nakryciu do stołu i estetycznym podaniu posiłku. Brawo!

Gallery Plugin

Ogrodoterapia

Ogrodoterapia jest nowoczesną metodą terapii zajęciowej, wykorzystującej szeroko pojętą pracę
z roślinami oraz bierne i czynne przebywanie w ogrodzie. Nasi uczniowie uwielbiają obcowanie
z naturą, prace z roślinami, ziemią, wodą. Ogrodnictwo pomaga im rozwijać swoje zainteresowania, współdziałać w grupie, usprawniać ciało i umysł. Wiosna to wspaniały czas, aby rozpocząć aktywność w ogrodzie.